Nieruchomość inwestycyjna to nie środek trwały

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-25), autor: Patrycja Dudek, Katarzyna Jędrzejewska , oprac.: GR

lut 26, 2021
Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości inwestycyjnej zalicza się do kosztów podatkowych w dacie ich zapłaty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przedsiębiorca zaciągnął kredyt inwestycyjny na zakup działek. Zgodnie z ustawą o rachunkowości zakwalifikował je do nieruchomości inwestycyjnych.
 
Nieruchomości inwestycyjne to aktywa posiadane w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej. W szczególności są to aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane, lecz tylko posiadane w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości, t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217).
 
Podatnik spytał, jak rozliczać podatkowo comiesięczne odsetki od kredytu inwestycyjnego. Czy po dniu przyjęcia nieruchomości do inwestycji odsetki będą zwiększały jej wartość, czy może należy je zaliczać do kosztów uzyskania przychodu od razu w dacie ich zapłaty?
 
Sądził, że należy postąpić analogicznie jak przy odsetkach od kredytu zaciągniętego na zakup lub wytworzenie środka trwałego. Słowem, do dnia oddania środka trwałego do używania odsetki od kredytu zwiększają jego wartość początkową i w efekcie są zaliczane do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Natomiast naliczane w późniejszym okresie, tzn. po oddaniu środka trwałego do używania, zalicza się bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 18 lutego 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.674.2020.2.KR) uznał, że stanowisko podatnika jest prawidłowe, ale z innych powodów. Zdaniem organu o możliwości zaliczenia odsetek do podatkowych kosztów już w dacie ich zapłaty przesądza to, że wskazanych przez podatnika nieruchomości nie można na gruncie ustawy o PIT zakwalifikować do środków trwałych.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lutego 2021 r.