.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie wydłuży możliwości korzystania z preferencyjnych składek

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-04), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Prowadziłam działalność gospodarczą od września 2018 r. Na początku korzystałam z ulgi na start. Od marca 2019 r. opłacałam preferencyjne składki od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W czerwcu 2020 r. urodziłam dziecko. Czy po zakończeniu 12-miesięcznego okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego będę miała prawo do opłacania preferencyjnych składek? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. W opisywanej sytuacji nie będzie możliwe korzystanie z preferencyjnych składek po okresie pobierania zasiłku. Zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
 
Uprawnienia tego nie mają osoby, które:
 
• prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
 
• wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w jej zakres.
 
Przepis posługuje się wyrażeniem „w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej”,  co prowadzi do wniosku, że chodzi o przedział czasowy, w którym można skorzystać z uprawnienia. Niezależnie więc od tego, czy w trakcie tych 24 miesięcy przedsiębiorca prowadzi działalność, zawiesił ją albo pobiera zasiłek macierzyński, okres ten biegnie. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 marca 2021 r. 
dodano: 2021-03-05 10:01







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.