Po przedawnieniu nie da się wzruszyć decyzji ostatecznej

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-04), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

mar 5, 2021
Jeżeli zobowiązanie się przedawniło, to skarbówka nie może już uchylić swojego rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji powinna wznowić postępowanie i odmówić uchylenia decyzji z uwagi na przedawnienie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatnika złożył wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją dyrektora izby skarbowej. Decyzja ta została wydana w 2013 r., uprawomocniła się i nie została zaskarżona do sądu. Dotyczyła zobowiązania w VAT za 2009 r.
 
Powodem złożenia przez podatnika wniosku o wznowienie postępowania był wyrok Trybunału Sprawiedliwości w głośnej sprawie Glencore (z 16 października 2019 r., sygn. akt C-189/18). W wyroku tym TSUE orzekł, że fiskus nie może włączać do sprawy przeciw przedsiębiorcy dowodów zebranych przeciw jego kontrahentom w ramach innych postępowań (podatkowych lub karnych), jeśli nie daje kontrolowanemu możliwości odniesienia się do nich.
 
Wyrok unijnego trybunału dawał podatnikom podstawę do wznowienia postępowań. Mieli na to miesiąc od dnia publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
 
Przedsiębiorca złożył taki wniosek, a dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku wszczął postępowanie wznowieniowe. Zaraz potem jednak zorientował się, że zobowiązanie podatnika już się przedawniło. Stwierdził więc, że nie powinno dojść do wszczęcia postępowania wznowieniowego. Skoro jednak tak się stało, to postępowanie to należy umorzyć jako bezprzedmiotowe.
 
Podatnik się z tym nie zgadzał i złożył skargę do sądu. Wygrał, ale z innego powodu niż zakładał. WSA w Gdańsku (wyrok z 9 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1125/20) orzekł bowiem, że jeżeli doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego przed złożeniem przez podatnika wniosku o wznowienie postępowania, to organ ma obowiązek wznowić to postępowanie, a następnie odmówić uchylenia decyzji z uwagi na przedawnienie.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 marca 2021 r.