Opiekunowie poczekają na możliwość dorabiania do świadczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-11), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

mar 11, 2021
Zmiana przepisów, która pozwalałaby rodzicom niepełnosprawnych dzieci łączyć świadczenie pielęgnacyjne z pracą, nie nastąpi zbyt szybko, bo dopiero po reformie systemu orzekania – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z informacji, jakie przekazał Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, podczas posiedzenia sejmowych komisji (edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny).
 
Jeszcze miesiąc temu mówił, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie przedstawiona propozycja przepisów, która zniesie zakaz podejmowania pracy zarobkowej przez osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. Takie prawo mieli zyskać rodzice zajmujący się dziećmi poniżej 18. roku życia, a kwota świadczenia ulegałaby obniżeniu w powiązaniu z wysokością dochodów osiąganych z aktywności zawodowej.
 
Okazuje się, że zmiany zostaną wprowadzone o wiele później, bo po przeprowadzeniu reformy orzecznictwa. Jak wyjaśniał Paweł Wdówik, informacja o wprowadzeniu możliwości dorabiania spowodowała burzliwe reakcje, w tym ze strony dużej grupy rodziców, która jest przeciwna takiemu rozwiązaniu i chce zachowania świadczenia pielęgnacyjnego w obecnym kształcie, a dla tych, którzy chcą pracować, postulują wprowadzenie innego świadczenia. Dodatkowo pojawiły się głosy, że brak przyznania takiego prawa osobom, których dzieci są pełnoletnie, będzie prowadzić do nierówności. Dlatego najpierw trzeba wprowadzić zmiany w orzecznictwie, a potem inne, w tym te dotyczące zakazu pracy na świadczeniu.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 marca 2021 r.