Dlaczego nawet za regularne, ale częściowe uiszczanie składek może grozić grzywna

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-11), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

mar 12, 2021
Przez ostatnie dwa lata płaciłem nieregularnie składki do ZUS za pracowników. Organ złożył tymczasem wniosek o ukaranie mnie. Czy grozi mi odpowiedzialność, skoro składki płaciłem, ale nie zawsze w całości? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – z art. 46 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że płatnik składek jest zobowiązany obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Naruszenie tych obowiązków może wiązać się z odpowiedzialnością wykroczeniową. Ma to zaś uzasadnienie w art. 98 ust. 1 pkt 1a oraz ust. 3 ustawy. Na jego podstawie ten, kto jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny do 5000 zł. Kwota ta stanowi górną granicę kary, zaś dolna to 20 zł.
 
Warto zauważyć, że ustawodawca nie warunkuje odpowiedzialności wykroczeniowej od tego, czy płatnik nie dopełnił w całości lub w części zapłaty składek. Zatem nie można wykluczać odpowiedzialności, nawet jeśli płatnik opłacał składki regularnie, lecz w niepełnej wysokości. Taka okoliczność może mieć jednak znaczenie w kontekście wymiaru kary. Sąd będzie stosował m.in. art. 33 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem organ orzekający wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary, m.in. zapobiegawczy i wychowawczy, które ma ona osiągnąć w stosunku do ukaranego. Wymierzając karę, organ orzekający bierze pod uwagę w szczególności rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopień winy, pobudki, sposób działania, stosunek do pokrzywdzonego, jak również właściwości, warunki osobiste i majątkowe sprawcy, jego stosunki rodzinne, sposób życia przed popełnieniem i zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 marca 2021 r.