Przekazanie za darmo, ale VAT jak od ceny

Gazeta Wyborcza , autor: Piotr Skwirowski , oprac.: GR

kwi 13, 2021
Deweloper, który nieodpłatnie przekazuje mieszkania swoim wspólnikom, rozlicza VAT od ceny, którą mógłby za nie uzyskać, a nie od kosztu wybudowania – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka deweloperska wybudowała budynek z mieszkaniami przeznaczonymi do sprzedaży. Dwa z nich miały zostać wycofane z majątku spółki i przekazane nieodpłatnie na cele osobiste dwóch wspólników.
 
Przy budowie tych lokali spółka odliczała VAT, a ich nieodpłatne przekazanie miało nastąpić w ramach pierwszego zasiedlenia. Nie było więc wątpliwości, że będzie to dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu. Pytanie dotyczyło jedynie tego, jak ustalić podstawę opodatkowania.
 
Spółka uważa, że będzie nią koszt wybudowania obu lokali. Wniosek taki wysnuła z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że przypadku dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określony w momencie tej dostawy towarów. Uważała więc, że podstawą opodatkowania nie może być wartość rynkowa tych lokali.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna dyrektora z 31 marca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.56.2021.2.JM) był innego zdania. Zwrócił uwagę na to, że w świetle przywołanego przepisu podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru określone w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. To oznacza, że cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru muszą być skorygowane na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania. Za podstawę opodatkowania spółka powinna więc przyjąć cenę, jaką uzyskałaby za te mieszkania w dniu ich przekazania wspólnikom.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 kwietnia 2021 r.