Zmiany w 300+ mogą naruszać zasadę równego traktowania

Rzeczpospolita , autor: Paweł Jabłonowski , oprac.: GR

maj 7, 2021
Wprowadzenie wymogu składania wniosku o świadczenie 300+ tylko w formie elektronicznej może skutkować faktycznym pozbawieniem prawa do niego części rodzin, a także negatywnie wpłynąć na realizację zasady czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Takie uwagi przedstawiło Rządowe Centrum Legislacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu „Dobry start”.
 
W swoim stanowisku podkreśla, że nowe przepisy są wydawane na podstawie art. 187a ust. 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 821 ze zm.). Problem w tym, że jak wynika z treści zawartych w projekcie, podstawę do jego wydania stanowi art. 187a w brzmieniu nadanym przez nowelizację wspomnianej ustawy, nad którą wciąż trwają prace – obecnie po przyjęciu przez Sejm czeka bowiem na rozpatrzenie przez Senat. Dlatego, jak wskazuje RCL, nie ma możliwości wiążącego zaopiniowania projektu, który odnosi się do nieobowiązującego jeszcze stanu prawnego.
 
Jednak niezależnie od tego zastrzeżenia rządowych prawników budzi propozycja przewidująca, że składanie wniosku o przyznanie świadczenia na wyprawkę szkolną, a także wnoszenie innych pism w tej sprawie ma odbywać się wyłącznie przez internet. Takie rozwiązanie może w praktyce pozbawić prawa do świadczeń te rodziny, które z uwagi na brak odpowiednich środków technicznych lub kompetencji cyfrowych nie będą w stanie złożyć wniosku w ten sposób. To zaś może rodzić wątpliwości w aspekcie konstytucyjnej zasady równości.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 maja 2021 r.