.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zbycie udziałów nie oznacza rezygnacji z funkcji w zarządzie

Dziennik Gazeta Prawna (2021-05-18), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Wspólnik spółki z o.o. jest członkiem jej zarządu. Gdy zamierza zbyć posiadane w niej udziały, to powinien dodatkowo złożyć rezygnację z funkcji w zarządzie. Czy jednak już samą sprzedaż udziałów można potraktować jak ustąpienie ze stanowiska? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - konkretna osoba przestaje być członkiem zarządu spółki z o.o., jeżeli wygaśnie jej mandat, czyli umocowanie prawne do pełnienia funkcji. Następuje to z upływem określonego czasu wykonywania obowiązków, jak również wskutek śmierci, odwołania ze składu zarządu albo rezygnacji. Zwrócono na to uwagę w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2020 r. (sygn. akt II FSK 1576/20). Podkreślono, że zbycie udziałów – nawet przez jedynego wspólnika spółki – stanowi odrębną czynność prawną, która wcale nie oznacza zaprzestania pełnienia funkcji członka zarządu. Jeżeli więc ktoś dokonuje zbycia udziałów w spółce z o.o. i chce zrezygnować z funkcji członka zarządu, to musi złożyć oświadczenie w tej właśnie sprawie. Zgodnie bowiem z obowiązującym prawem oświadczenie danej osoby o zbyciu udziałów nie może być utożsamiane z rezygnacją z funkcji członka zarządu.
 
Zatem wygaśnięcie wspomnianego mandatu powoduje dopiero skuteczne złożenie oświadczenia woli o rezygnacji. Spółka nie musi zatwierdzać takiego oświadczenia. Zasadniczo nie może też zapobiec ustaniu mandatu członka zarządu w konsekwencji złożonej przez niego rezygnacji. Oświadczenie woli o rezygnacji wymaga jednak zakomunikowania go spółce. Staje się ono skuteczne z chwilą, w której dojdzie do spółki w taki sposób, że możliwe jest zapoznanie się z jego treścią.
 
Czasami podjęcie decyzji o rezygnacji przez daną osobę oznacza, że żaden mandat w zarządzie spółki z o.o. nie jest obsadzony. W takiej sytuacji ustępujący członek zarządu powinien złożyć rezygnację wspólnikom spółki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 maja 2021 r. 
dodano: 2021-05-18 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.