.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dofinansowania i refundacje z PFRON - przywrócenie terminów

Rzeczpospolita (2008-05-18), autor: Anna Pałecka-Błaszczyk


TERMIN NA ZŁOŻENIE DOKUMENTÓW PFRON PRZYWRACA WYJĄTKOWO

Przekazanie obowiązkowych druków z opóźnieniem powoduje zasadniczo przepadek dofinansowania czy refundacji. PFRON daruje tylko tym pracodawcom, którzy nie przyczynili się do zwłoki.

Terminy składania informacji i wniosków oraz terminy informowania PFRON podlegają przywróceniu na naszą prośbę, jeżeli uprawdopodobnimy, że uchybienie nastąpiło bez naszej winy. Wniosek o przywrócenie składamy w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem prośby przekazujemy spóźnione dokumenty, a także uprawdopodobniamy, iż uchybienie nastąpiło bez naszej winy. Nie jest przy tym możliwe przywrócenie terminu złożenia prośby o przywrócenie terminu.

Jeżeli dostaliśmy dofinansowanie lub refundację niższą od należnej, możemy poinformować PFRON o wysokości różnicy do 30 września roku następującego po roku, kiedy przypadało zatrudnienie niepełnosprawnego. Jeśli uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości niższej od należnej za któryś z miesięcy bieżącego roku (np. pracownik dostarczył z opóźnieniem kolejne orzeczenie o niepełnosprawności), informujemy o tym PFRON do 30 września 2009 r., składając równocześnie korekty.

Warto wiedzieć, że przepisy nie określają ostatecznego terminu informowania PFRON o wysokości nienależnie pobranej pomocy w sytuacji, kiedy została ona wypłacona w wysokości wyższej od należnej. Wtedy obowiązkowo należy poinformować o tym PFRON i zwrócić nadwyżki w ciągu 14 dni od dnia jej ujawnienia

Wyjątkowe okoliczności zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego:

– o braku winy można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku;

– przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i nie jest możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa;

– do okoliczności faktycznych uzasadniających brak winy w uchybieniu terminowi zalicza się np. przerwę w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą, powódź, pożar.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 maja 2008 r.

dodano: 2008-05-18 11:52Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.