.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Metody ustalania stanu zatrudnienia dla PFRON

GAZETA PODATKOWA (2008-07-03), autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość


METODY USTALANIA STANU ZATRUDNIENIA DLA PFRON

Do 10 czerwca br. firma zatrudniała na pełnych etatach 21 pracowników. Tego dnia zatrudniliśmy kolejnych 4. W następnych miesiącach planujemy wzrost zatrudnienia. Na razie nie pracują u nas osoby niepełnosprawne. W jaki sposób powinniśmy ustalać stan zatrudnienia dla PFRON?

W deklaracjach i informacjach kierowanych do PFRON należy podawać stan zatrudnienia ogółem, tzn. przeciętne zatrudnienie wszystkich pracowników w danym miesiącu, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (etaty), wyliczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

W firmach, u których zatrudnienie w danym miesiącu jest zmienne, należy stosować metodę średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu. Jak wynika z wyjaśnień PFRON należy sumować stan zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu, łącznie z niedzielami i świętami, przyjmując dla tych dni stan z dnia poprzedniego, następnie otrzymaną sumę podzielić przez ilość dni w miesiącu.

Obliczając stan zatrudnienia w czerwcu na przykładzie podanym przez Czytelnika należy wziąć pod uwagę występujące dane. Przez 9 dni czerwca zatrudnienie wyniosło 21 etatów, a przez kolejne 21 dni 25 etatów.

Metoda średniej arytmetycznej:

[(9 dni × 21 etatów) + (21 dni × 25 etatów)] : 30 dni = 23,8 etatu.


Przy stabilnym zatrudnieniu przeciętne zatrudnienie w danym miesiącu można obliczyć metodą uproszczoną. Metoda ta polega na sumowaniu dwóch stanów dziennych, w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca i dzieleniu przez 2.

W firmie Czytelnika stan zatrudnienia pierwszego dnia miesiąca wynosił 21 etatów, natomiast ostatniego dnia miesiąca 25 etatów.

Metoda uproszczona:

(21 etatów + 25 etatów) : 2 = 23 etaty.


Można również wykorzystać metodę średniej chronologicznej, obliczanej na podstawie sumy połowy stanu dziennego w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca oraz stanu zatrudnienia w piętnastym dniu miesiąca podzielonej przez 2.

W opisywanym przypadku połowa stanu zatrudnienia w pierwszym dniu miesiąca wyniosła 10,5 etatu, w ostatnim dniu miesiąca połowa stanu zatrudnienia to 12,5 etatu. Natomiast pełny stan zatrudnienia w piętnastym dniu miesiąca wyniósł 25 etatów.

Metoda chronologiczna:

(10,5 etatu + 12,5 etatu + 25 etatów) : 2 = 24 etaty.


Jak wynika z przedstawionych przykładów wynik ustalenia przeciętnego zatrudnienia może być zależny od przyjętej metody dokonywania obliczeń.

Należy więc stwierdzić, że zatrudnienie w spółce w czerwcu nie przekroczyło 25 etatów, co zobowiązywałoby ją do dokonywania wpłat na PFRON. Natomiast utrzymanie takiego stanu zatrudnienia w lipcu lub jego zwiększenie spowoduje obowiązek wpłat na PFRON w następnych miesiącach.

Warto przypomnieć, że do liczby pracowników nie wlicza się - jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne - osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, przebywających na urlopach wychowawczych, nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej. Ponadto nie wlicza się osób będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy, nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego oraz przebywających na urlopach bezpłatnych.

Gazeta Podatkowa nr 53 (468) z dn. 2008.07.03, strona 14
Autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska


dodano: 2008-07-03 16:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.