W bazie wiedzy znajduje się  3901  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość


CHOROBA BEZPOŚREDNIO PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM


Pracownica, zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2000 r., przebywała na dwuletnim urlopie wychowawczym do 21 października 2008 r. Następnego dnia powinna stawić się w pracy. Dostarczyła jednak zwolnienie lekarskie z kodem „B” na okres 30 dni, od 22 października do 20 listopada 2008 r.


1) Czy w tej sytuacji przysługuje jej świadczenie chorobowe, czy też obowiązuje ją 30-dniowy okres wyczekiwania?

Okres przebywania na urlopie wychowawczym stanowi przerwę w ubezpieczeniu chorobowym. Mimo to pracownica niezdolna do pracy bezpośrednio po jego zakończeniu, powinna otrzymać świadczenie chorobowe.

Pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (tzw. okresu wyczekiwania). Jednakże do okresów tych wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana m.in. urlopem wychowawczym. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Z treści pytania wynika, że pracownica posiada wymagany okres wyczekiwania, a więc nabędzie prawo do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przypadającej bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Ponieważ jednak w bieżącym roku pracownica nie wykorzystała jeszcze przysługujących jej na podstawie art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) 33 dni wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, w pierwszej kolejności otrzyma to właśnie świadczenie. Jeżeli natomiast choroba się przedłuży, od 34. dnia niezdolności do pracy, będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy.


2) Jeżeli pracownicy przysługuje świadczenie chorobowe, to w jaki sposób ustalić podstawę wymiaru tego świadczenia?

Zasadniczo podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Pracownica jednak bezpośrednio przed powstaniem niezdolności do pracy przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku, korzystała z urlopu wychowawczego. Dlatego też (powołując się na pkt 132 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej) podstawę wymiaru jej świadczenia stanowić będzie:

  • wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę lub też 
  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie w miesiącu powstania niezdolności do pracy wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy - w przypadku gdy otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym.

Należy przy tym pamiętać, iż podstawa wymiaru świadczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2008 r. – 1.126 zł), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ustawy zasiłkowej).

Gazeta Podatkowa nr 90 (505) z dn. 2008.11.10, strona 9
Autor: Bożena Dziuba



Trudne zagadnienia dotyczące naliczania wynagrodzeń i zasiłków są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Info Baza
zobacz więcej
>>

dodano: 2008-11-13 21:08







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
NASI PARTNERZY
popon       gazetapodatkowa       payu       elsa       isource       sygnity       press       beyond       thawte
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.