W bazie wiedzy znajduje się  3890  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość


PRZELICZENIE PODSTAWY WYMIARU „CHOROBÓWKI” PO ZMIANIE REGULAMINU WYNAGRADZANIA

Od przyszłego miesiąca w naszym zakładzie pracy będzie obowiązywał nowy regulamin wynagradzania. Zgodnie z nim, na przyznanie premii kwartalnej nie będzie miała (tak jak dotychczas) wpływu absencja chorobowa. Czy osobom przebywającym na świadczeniu chorobowym w okresie zmiany regulaminu wynagradzania należy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, wyłączając z niej wspomniany składnik wynagrodzenia?

TAK
Opisana w pytaniu zmiana regulaminu wynagradzania spowoduje konieczność przeliczenia ustalonej już podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, do którego prawo powstało przed zmianą regulaminu i będzie trwało nadal (z przerwą lub też bez przerwy) po tej zmianie. Od przyszłego miesiąca premia kwartalna nie będzie już pomniejszana za okresy choroby, a więc należy stwierdzić, że pracownik w tym czasie zachowa do niej prawo.

Co prawda podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Tak wynika z art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Jednakże w pewnych okolicznościach ustaloną już wcześniej podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy przeliczyć, w oparciu o art. 41 ustawy zasiłkowej, wyłączając z niej lub też uwzględniając poszczególne składniki wynagrodzenia. Taką okolicznością jest niewątpliwie zmiana regulaminu premiowania, polegająca na zlikwidowaniu lub też wprowadzeniu zapisu nakazującego pomniejszanie premii za okresy choroby.

Z treści pytania wynika, iż obecnie premia kwartalna jest pomniejszana za okres absencji chorobowej, a więc powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. Od przyszłego miesiąca pracownicy będą otrzymywać premię kwartalną również za okres niezdolności do pracy. Tym samym podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, przysługującego za okres po zmianie regulaminu, trzeba będzie przeliczyć, wyłączając z niej wspomniany składnik wynagrodzenia.

Co istotne, okres, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku pozostaje bez zmian. Po zmianie regulaminu podstawę tę stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone za ten sam okres (poprzedzający powstanie niezdolności do pracy), ale bez uwzględniania w niej premii kwartalnej. Tym samym spowoduje to zmniejszenie wysokości przysługującego świadczenia.


Przykład

Pracownik, niezdolny do pracy w okresie od 3 marca do 2 kwietnia 2009 r., obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premię kwartalną, zmniejszaną za okresy niezdolności do pracy. Z dniem 1 kwietnia 2009 r. nastąpi zmiana regulaminu wynagradzania, zgodnie z którym premia kwartalna będzie przysługiwała niezależnie od absencji chorobowej.

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika za okres od 3 do 31 marca 2009 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. z uwzględnieniem 1/12 premii kwartalnej wypłaconej za cztery kwartały ubiegłego roku. Natomiast w celu ustalenia wysokości świadczenia chorobowego za okres od 1 kwietnia 2009 r., podstawę wymiaru należy przeliczyć, wyłączając z niej premię kwartalną.


Gazeta Podatkowa nr 20 (539) z dn. 2009.03.09, strona 9
Autor: Bożena Dziuba



Trudne zagadnienia dotyczące dotyczące spraw pracowniczych są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Info Bazę
zobacz więcej
>>
dodano: 2009-03-10 20:06







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
NASI PARTNERZY
popon       gazetapodatkowa       payu       elsa       isource       sygnity       press       beyond       thawte
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.