.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie regionalne wsparcie dla przedsiębiorstw redukujących zatrudnienie

Rzeczpospolita (2009-07-07), autor: Anna Cieślak-Wróblewska, Urszula Mirończuk, oprac.: Grzegorz Rodziewicz

Władze regionalne uruchamiają działania antykryzysowe. Aktywne pod tym względem są Małopolska i Podkarpacie. Natomiast w województwie świętokrzyskim, które już wcześniej sporo wydało, na razie brakuje środków.

Najbardziej dotkliwe skutki kryzysu to rosnące bezrobocie. Część województw przygotowuje specjalne działania, które mają złagodzić następstwa spodziewanej fali redukcji zatrudnienia.

W Małopolsce uruchomiono program wsparcia dla pracodawców restrukturyzujących zatrudnienie. Wykorzystywane są środki z Funduszu Pracy (dysponują nimi powiatowe urzędy pracy) oraz z unijnego programu „Kapitał ludzki".

Program przewiduje, że we współpracy z pracodawcami zostaną przygotowane działania osłonowe dla zwalnianych pracowników. Mniejsze firmy mogą się ubiegać o wsparcie wprost w powiatowych urzędach pracy. Pomocą dla średnich i dużych firm, do których skierowane są fundusze unijne, zajmuje się dwóch operatorów: PM Doradztwo Gospodarcze oraz Grupa Doradcza Projekt. Wsparcie ma być udzielane przedsiębiorstwom, które chcą przeprowadzić zwolnienia monitorowane.

Województwo podkarpackie co prawda nie stworzyło oddzielnego programu dla firm, ale za to wprowadza pakiet antykryzysowy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Chodzi np. o dodatki finansowe dla osób zwolnionych z restrukturyzowanych przedsiębiorstw. Jeśli znajdą pracę poza miejscem zamieszkania (dalej niż 50 km od domu), otrzymają dodatek relokacyjny w wysokości ok. 3,3 tys. zł brutto. Jeśli praca ta będzie gorzej płatna niż poprzednia, można liczyć na dodatek motywacyjny (do 4 tys. zł). Poza tym dostępne będą dotacje na założenie firmy.

Zarówno w województwie podkarpackim, jak i małopolskim jeszcze w tym roku będą dostępne granty dla osób chcących założyć własną firmę. W końcu czerwca Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przedstawił listę operatorów, którzy będą udzielać tego typu wsparcia (do 40 tys. zł). W najbliższych tygodniach, po podpisaniu umów, zainteresowani dotacjami będą mogli znaleźć informacje, gdzie i na jakich zasadach można dostać wsparcie.

Już działający przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego będą jeszcze mieli szansę na bardzo popularne dotacje inwestycyjne, choć wcześniej na drugie półrocze nie planowano żadnego konkursu dla firm. W pierwszych dwóch konkursach uruchomiono łącznie ponad 160 mln zł. Pewne jest, że w październiku ruszy konkurs na dofinansowanie funduszy pożyczkowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2009 r.
dodano: 2009-07-08 08:02Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.