.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Podwładny musi powiadomić szefa o zmianie nazwiska

Rzeczpospolita (2009-07-13), autor: Sylwia Gortyńska , oprac.: Zbigniew Szczepaniak

Pracownik ma obowiązek aktualizować swoje dane (nazwisko). Natomiast powiadomiony pracodawca odpowiednio zmienia określone dokumenty

Poza ustną informacją pracownik powinien pokazać pracodawcy dokumenty (odpis aktu zawarcia małżeństwa, nowy dowód osobisty), które potwierdzą zmiany.

Pracodawca – płatnik musi zgłaszać do ZUS wszystkie zmiany w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych, jakie złożył za osoby ubezpieczone. Ma na to siedem dni, licząc od dnia zaistnienia zmian bądź stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS. Za zgłoszenie zmian po terminie płatnikowi grozi 5 tys. zł grzywny. Tak wynika z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Gdy modyfikacje dotyczą danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, takich jak: numer PESEL lub NIP, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia bądź seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, pracodawca jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia tych zmian na formularzu ZUS ZIUA.

O zmianie nazwiska pracodawca poinformuje także instytucję ubezpieczeniową czy placówkę medyczną, jeśli dobrowolnie ubezpiecza w niej pracownika.

Zmiana nazwiska nie powoduje konieczności sporządzenia nowej umowy o pracę albo jej anektowania.

W sytuacji, gdy pracownik, który zmienił nazwisko, ma np. pełnomocnictwo od zarządu firmy upoważniające do sporządzania czy podpisywania lub uwierzytelniania określonych dokumentów w imieniu przedsiębiorcy powinien posługiwanie się razem z dowodem pełnomocnictwa urzędowo poświadczonym odpisem decyzji o zmianie nazwiska.

Gdyby zmiana nastąpiła przy okazji zawarcia małżeństwa, wystarczy do pełnomocnictwa dołączać odpis aktu małżeństwa.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 sierpnia 2009 r.

dodano: 2009-07-14 08:55Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.