.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w składkach ZUS w 2010 r.

Info Baza (2009-12-29), autor: Info Baza

Zmiany w składkach ZUS w 2010 r.
 
Zmiany w przepisach prawnych, które wejdą w życie w przyszłym roku, dotyczą również składek ZUS. Wzrost minimalnej płacy spowoduje zwiększenie wysokości najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców. Niektórzy płatnicy będą opłacali dodatkową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Natomiast dla wszystkich zleceniobiorców, niezależnie od miejsca wykonywania wynikających z umowy czynności, obowiązkowe będzie ubezpieczenie wypadkowe.
zobacz więcej »


Aktualizacja danych w PFRON
 
Od nowego roku zmianie ulegnie forma prowadzonej przeze mnie i wspólnika firmy. Ponadto planujemy również przeniesienie w nowe miejsce siedziby. Czy o tych faktach musimy powiadomić Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Czy zmiana formy organizacyjnej wpłynie na wysokość wpłat wnoszonych na konto Funduszu?
zobacz więcej »


Czy data poniesienia kosztu ma wpływ na uzyskanie refundacji?

Jesteśmy zakładem pracy chronionej i ubiegamy się o refundację kosztów administracyjnych. Czy na możliwość uzyskania refundacji ma wpływ, kiedy poniesiemy koszt?
zobacz więcej »


Kto w 2010 roku może liczyć na wyższe wynagrodzenia, świadczenia i zasiłki?

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, w przyszłym roku powody do zadowolenia będą mieć emeryci i renciści oraz nauczyciele. Wyższe zasiłki otrzymają też osoby bezrobotne. Prawie 10 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe może liczyć na blisko 4-proc. podwyżkę, która spowoduje, że osoba otrzymująca z ZUS przeciętną emeryturę, wynoszącą 1615 zł, zyska w marcu 62 zł brutto. Dla osoby otrzymującej 2000 zł brutto zysk wyniesie 76 zł brutto, a osobna otrzymująca najniższą emeryturę zyska 26 zł.
zobacz więcej »


Czy pracownik może sam wystąpić o urlop bezpłatny?

Pracownik, wiedząc o trudnej sytuacji swojego pracodawcy, sam znalazł sobie tymczasowe zajęcie w innej firmie. Nie chce jednak rozstawać się z dotychczasowym pracodawcą, dlatego zaproponował, aby udzielono mu urlopu bezpłatnego. Czy inicjatywa udzielenia takiego urlopu musi wyjść od pracodawcy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
zobacz więcej »


Świadczenia po zmarłym pracowniku

Pracodawca w razie śmierci pracownika powinien wypłacić najbliższej rodzinie wszystkie niezrealizowane za życia pracownika świadczenia związane z zatrudnieniem oraz dodatkowo odprawę pośmiertną – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
zobacz więcej »


Podatki: VAT i CIT – zmiany na 2010 r., problemy podatkowego zamknięcia roku oraz bieżące stosowanie przepisów

Szkolenia w Warszawie i Poznaniu
zobacz więcej »


PIT i CIT – podatek możemy płacić co miesiąc albo cztery razy do roku

Korzystną alternatywą dla miesięcznych rozliczeń podatków dochodowych mogą być wpłaty kwartalne. Rzeczpospolita omówiła możliwości stosowania takiego rozwiązania.
zobacz więcej »


Podatki – w styczniu i w lutym czas na podjęcie ważnych decyzji

Na początku roku przedsiębiorcy muszą podjąć ważne decyzje dotyczące opodatkowania i rozliczeń z fiskusem. Gdy zdecydują się na zmiany, powinni poinformować o tym urząd skarbowy. Spóźnienie nieodwracalnie pozbawia możliwości wyboru – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Niewielu niepełnosprawnych zakłada firmę za środki UE

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, osoby niepełnosprawne w niewielkim stopniu korzystają z unijnego wsparcia przeznaczonego na aktywizację zawodową. Średnio tylko 2,5 proc. uczestników projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a dotyczących rynku pracy, stanowią osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
zobacz więcej »


Bez dokumentów niższa emerytura

Jeśli akta pracownika z likwidowanego zakładu nie trafiły do archiwum, może się to odbić na wysokości jego świadczenia.
zobacz więcej »
 
dodano: 2009-12-29 10:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.