VAT: ułatwienia w rozliczaniu transakcji unijnych i nowe obowiązki rejestracyjne

Rzeczpospolita (2010-01-14), autor: Paweł Sylwestrzak , oprac.: GR

sty 15, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, od 1 stycznia 2010 r., zmieniło się kilka ważnych zasad dotyczących rozliczania podatku VAT. Zmianie uległy:

1. Zasady stosowania zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) w razie braku dokumentacji potwierdzającej dostarczenie towaru do nabywcy w innym kraju UE.

Zmiany dotyczą tych podatników, którzy rozliczają się z VAT miesięcznie. Gdy podatnik nie ma dokumentacji dostawy za miesiąc, w którym wykonał WDT (bez względu na to, który jest to miesiąc kwartału), nie wykazuje tej dostawy za ten okres. Wykazuje ją za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym ze stawką właściwą dla dostawy krajowej, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji VAT za ten kolejny miesiąc nie ma dowodów dostawy towarów.

Obowiązek zadeklarowania tej dostawy ze stawką krajową został zatem odroczony w praktyce o dwa kolejne miesiące (o ile podatnik wcześniej nie otrzyma dokumentacji potwierdzającej dostawę towarów i uprawniającej do zerowej stawki VAT).

W każdym wypadku późniejsze otrzymanie dokumentacji uprawnia podatnika do wykazania WDT z zerową stawką VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została wykonana oraz złożenia korekty deklaracji VAT jak i informacji podsumowującej za ten okres.

2. Przesłanki uprawniające polskiego dostawcę towarów do zagranicznego magazynu konsygnacyjnego do rozpoznania obowiązku podatkowego na zasadach przewidzianych dla WDT.

Rozpoznanie obowiązku podatkowego z tytułu WDT jest możliwe jedynie wówczas, gdy zagraniczny nabywca jest zobowiązany do rozpoznania WNT w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT u polskiego dostawcy. Zmiana ta wynika z wprowadzenia miesięcznego obowiązku składania informacji podsumowujących przez podatników.

Podatnicy nabywający usługi, o których mowa w art. 28b ustawy o VAT, od zagranicznych przedsiębiorców (zarówno z Unii Europejskiej, jaki spoza niej) są zobowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT UE przed ich pierwszym nabyciem. Obowiązek rejestracji ciąży również na podatnikach świadczących tego rodzaju usługi na rzecz kontrahentów z innych państw UE, jeśli podatek rozlicza nabywca w innym państwie członkowskim. Skutkuje to koniecznością aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym.

3. Podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE mają obowiązek posługiwać się numerem VAT UE (z prefiksem PL) nie tylko przy wewnątrz-wspólnotowym obrocie towarowym, ale również przy transakcjach nabycia bądź świadczenia usług transgranicznych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 stycznia 2010 r.



Podatki: VAT i CIT – zmiany na 2010 r., problemy podatkowego zamknięcia roku oraz bieżące stosowanie przepisów
Szkolenia w: Warszawie (12 lutego 2010 r.) i Poznaniu (1 marca 2010 r.)
zobacz więcej »