.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ubezpieczenia i dokumenty ZUS za czas urlopu bezpłatnego

Info Baza (2010-03-26), autor: Info Baza

Ubezpieczenia i dokumenty ZUS za czas urlopu bezpłatnego

Za pracownika, który w trakcie zatrudnienia korzysta z urlopu bezpłatnego, pracodawca nie opłaca za czas tego urlopu składek ubezpieczeniowych. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku sporządzenia i przekazania za taką osobę dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Jeżeli pracownik w czasie korzystania z urlopu bezpłatnego podejmie dodatkową pracę, to ubezpieczeniom może podlegać z innego tytułu.
zobacz więcej »


Jakie zarobki, taka renta?

Nowe renty już od 2011 roku? Takie plany ma rząd – zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”. Według nowych zasad podstawą ich wyliczania ma być tzw. kapitał hipoteczny, liczony na podstawie składek. Przejściowo, do 2013 roku wysokość renty byłaby obliczana częściowo według starych i nowych zasad.
zobacz więcej »


Czy ze środków ZFRON można kupować bilety miesięczne dla niepełnosprawnych pracowników?

Jak donosi POPON, zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pracodawcy na podstawie § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2007 r., nr 245, poz. 1810) mogą finansować niepełnosprawnym pracownikom koszty przejazdów do pracy i z pracy środkami komunikacji publicznej.
zobacz więcej »


Kiedy pracodawca może skontrolować telepracownika w domu?

Na jakiej podstawie i w jakim zakresie pracodawca ma prawo ingerować w mir domowy telepracownika w celu kontroli jego pracy oraz warunków wykonywanej pracy?
zobacz więcej »


Nadchodzi podatek śmieciowy

Jak donosi Gazeta Wyborcza minister środowiska Andrzej Kraszewski zdecydował: właścicielem przydomowych śmieci będzie gmina. To ona powinna opróżniać nasze kosze. Aby system działał, mieszkańcy zapłacą podatek.
zobacz więcej »


Kiedy najem jest działalnością gospodarczą?

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, 1 stycznia 2010 r. weszły w życie zmiany w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ich efekcie zryczałtowany podatek dochodowy wynosi obecnie 8,5 proc. od przychodów z najmu osiąganych w ramach odrębnego źródła przychodów, poza działalnością gospodarczą, niezależnie od ich wysokości. Także wtedy, gdy przekraczają równowartość 4000 euro.
zobacz więcej »


Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku

Jeśli środek trwały zostanie sprzedany przed upływem rocznego okresu używania, nie ma podstaw do przeklasyfikowania go na towar handlowy i korekty odpisów amortyzacyjnych – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Minister chce mieć każdego podatnika pod lupą

Minister finansów zamierza przetwarzać dane podatników podawane przez nich w deklaracjach. Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt nowelizacji ordynacji podatkowej oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Zmiana stopnia niepełnosprawności prowadzi do utraty prawa do renty

Sąd Najwyższy w wyroku z 16 kwietnia 2009 r. II UZP1/09, uznał, że prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nabyte po ziszczeniu się warunków określonych w art. 57 ust. 2 nie jest tożsame z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej) nabytym wskutek spełnienia wymagań przewidzianych w art. 57 ust. 1 ustawy, a jego istnienie uzależnione jest od utrzymywania się warunku niezdolności do pracy w stopniu sięgającym niezdolności całkowitej – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


FEP: samo opłacenie składki nie da pomostówki

Pracownik niezadowolony z nieumieszczenia w ewidencji wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze może poskarżyć się inspekcji pracy. Do okręgowych inspektoratów wpłynęło ponad 700 takich skarg – czytamy w Rzeczpospolitej. 
zobacz więcej »

dodano: 2010-03-26 10:41Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.