W bazie wiedzy znajduje się  3901  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzedaż zamortyzowanego samochodu osobowego

GAZETA PODATKOWA (2010-04-15), autor: Aleksandra Węgielska
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość




Zamierzamy sprzedać samochód osobowy, który był zakupiony na firmę. Przy nabyciu odliczyliśmy 60% VAT. Samochód został zamortyzowany. Jaką stawką VAT opodatkować sprzedaż tego samochodu? Czy przy sprzedaży mamy obowiązek wystawienia faktury VAT?

Ze zwolnienia z VAT korzysta dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Wynika to z § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2009 r. nr 224, poz. 1799).

Oznacza to, że w sytuacji, gdy podatnik posiada samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy, od którego w momencie nabycia przysługiwało mu prawo do odliczenia tylko 60% podatku naliczonego i samochód ten był przez podatnika używany w okresie co najmniej półrocznym, to jego sprzedaż zwolniona będzie od podatku.

Podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zobowiązuje do tego art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Przy czym podatnicy ci nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób są oni obowiązani do ich wystawienia.

Należy pamiętać, że w przypadku dostawy towarów zwolnionej od podatku, na fakturze wskazuje się również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol. W przeciwnym razie na fakturze można wskazać przepis ustawy albo innego aktu, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku lub przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to świadczenie.



Gazeta Podatkowa nr 30 (654) z dn. 2010.04.15, strona 6
Autor: Aleksandra Węgielska

dodano: 2010-04-16 10:05







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
NASI PARTNERZY
popon       gazetapodatkowa       payu       elsa       isource       sygnity       press       beyond       thawte
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.