Jaki skutek dla stosunku pracy pociąga za sobą śmierć pracownika?

Rzeczpospolita (2010-05-17), autor: Agnieszka Pietrzak , oprac.: GR

maj 18, 2010
Pracodawca, gdy się dowie o śmierci pracownika, powinien nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wygaśnięcia stosunku pracy, czyli od śmierci pracownika, wyrejestrować go z ubezpieczeń społecznych.


W dzienniku Rzeczpospolita czytamy, że zgodnie z art. 63′ k.p. śmierć pracownika w trakcie trwania stosunku pracy oznacza przede wszystkim wygaśnięcie łączącego strony stosunku pracy z mocy samego prawa z dniem śmierci pracownika, tzn. bez konieczności zaistnienia jakichkolwiek dalszych zdarzeń. Śmierć pracownika wywołuje skutki w zakresie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy w zależności od charakteru tych praw, tj. w zależności od tego, czy są to prawa osobiste czy majątkowe. 


Przede wszystkim, z uwagi na wygaśnięcie stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy pracownika i włączyć je do jego akt osobowych. Pracodawca powinien również niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu siedmiu dni od dnia wygaśnięcia stosunku pracy, czyli od śmierci pracownika, wyrejestrować go z ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten wynika z faktu, że pracodawca ma status płatnika składek. W zakresie spraw majątkowych na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacenia rodzinie pracownika odprawy pośmiertnej. Odprawa ta należna jest również w czasie pobierania przez pracownika zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, po rozwiązaniu stosunku pracy. Uprawnionymi do jej otrzymania są: małżonek zmarłego pracownika oraz inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.

Więcej w Dzienniku Rzeczpospolita z 17 maja 2010 r.