Nie zawsze da się uniknąć vat od auta

Rzeczpospolita (2010-05-18), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

maj 19, 2010
Zasady opodatkowania zbycia używanego samochodu zależą od tego, na jakich zasadach podatnik odliczał VAT przy jego zakupie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Najprostsze zasady obowiązują w sytuacji, gdy przy nabyciu pojazdu firma odliczyła cały VAT naliczony. Wtedy bez względu na to, kiedy go sprzeda, musi naliczyć VAT według 22-proc. stawki. Przedsiębiorca może również przekazać samochód w formie darowizny. W takiej sytuacji musi odprowadzić VAT od jego aktualnej wartość rynkowej. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 grudnia 2009 r.

Inaczej jest, gdy podatnik przy kupnie auta osobowego odliczył część VAT. Wtedy przy sprzedaży po upływie pół roku korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Taka sprzedaż może się także wiązać z obowiązkiem skorygowania VAT odliczonego przy zakupie samochodu. Wynika to z art. 91 ust 7 ustawy o VAT. Podatnik zachowuje bowiem prawo do dokonanego odliczenia tylko w części dotyczącej czasu wykorzystywania środka trwałego do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Oznacza to, że do momentu sprzedaży samochodu ze stawką zwolnioną spółka traci prawo do odliczenia VAT w części dotyczącej pozostałego z pięcioletniego okresu korekty.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 maja 2010 r.