Sprzedając firmowy majątek trzeba pamiętać o podatkach

Rzeczpospolita (2010-06-07), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

cze 8, 2010

Zbywając środek trwały, należy wykazać przychód z działalności. Pomniejszamy go o koszty, czyli niezamortyzowaną wartość początkową. Przy całkowitym zamortyzowaniu środka trwałego kosztem mogą być tylko wydatki związane z samą transakcją – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, przychód trzeba wykazywać także wtedy, jeśli wycofamy środek trwały z firmy, przeznaczymy go na potrzeby osobiste i dopiero później sprzedamy. Uniknąć tego można, gdy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofaliśmy składnik majątku z działalności, do dnia jego zbycia upłynie sześć lat.

W art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT wymienione są składniki majątku przedsiębiorstwa, których odpłatne zbycie powoduje powstanie przychodu z działalności – sprzedaż innych rzeczy nie będzie w ten sposób opodatkowana.

Przy sprzedaży firmowego majątku podatek zapłacą też ryczałtowcy (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f ustawy o ryczałcie). Podatek ten wyniesie 3 proc. przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz elementów wyposażenia, z wyjątkiem tych, których wartość jest niższa niż 1500 zł.

Inaczej jest u tych, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą karty podatkowej. Płacą stały podatek w wysokości ustalonej przez urząd skarbowy i nie muszą go zwiększać przy sprzedaży firmowego majątku. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 31 grudnia 2004 r. (PB2/MW-033-0350-1406/04).

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2010 r.