Dziesięć lat na dochodzenie zwrotu nadpłaty składek ubezpieczeniowych

Rzeczpospolita (2010-06-07), autor: SYG , oprac.: GR

cze 9, 2010

Pięcioletni termin dochodzenia przez płatnika zwrotu od ZUS nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne jest niezgodny z konstytucją. Jak informuje „Rzeczpospolita”, tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 maja 2010 r. (P 29/08).

W analizowanym przypadku TK rozpoznawał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim dotyczące zwrotu nadpłaconych składek na ZUS. Płatnik złożył w ZUS wniosek o zwrot nadpłaconych składek za lata 2001-2005. Organ rentowy zwrócił mu tylko część nadpłaconych należności, a swoją decyzję tłumaczył upływem okresu przedawnienia.

Płatnik odwołał się od decyzji ZUS do sądu okręgowego. Podkreślał, że w art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stosowane były odmienne kryteria wobec organu rentowego i płatników składek, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. Zakwestionowany przez sąd przepis zakreślał bowiem 5-letni termin dochodzenia przez płatników (ubezpieczonych) zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek. Z kolei roszczenia ZUS względem ubezpieczonych ulegają przedawnieniu po dziesięciu latach.

TK orzekł, że kwestionowany art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest sprzeczny z konstytucją. Organ rentowy i ubezpieczony jako podmioty mające wobec siebie obowiązki i prawa są równe i powinny być jednakowo traktowane zarówno wtedy, gdy chodzi o zapłatę zaległych składek, jak i o zwrot składek nadpłaconych. Wyjątki od tej zasady możliwe są tylko wtedy, gdy chodzi o ważny interes, np. społeczny.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2010 r.