Student za stary na rentę socjalną

Rzeczpospolita (2010-06-09), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

cze 10, 2010

Kto utraci zdolność do pracy po 25. roku życia, choćby jeszcze studiował, nie ma prawa do świadczenia z ZUS – czytamy w Rzeczpospolitej.

Piotr D. zaczął studia w 21 roku życia, a ukończył je, mając 32 lata. W ich trakcie z uwagi na zdiagnozowanie choroby psychicznej starał się o przyznanie renty socjalnej. ZUS odmówił świadczenia, choć lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy wnioskodawcy, gdyż naruszenie sprawności organizmu nastąpiło w trakcie studiów, ale już po ukończeniu przez mężczyznę 25 lat.

Zainteresowany nie uzyskał też korzystnego dla siebie wyroku w sądzie. Zdecydował się na zakwestionowanie konstytucyjności zasad przyznawania renty socjalnej – z uwagi na naruszenie prawa do zabezpieczenia społecznego.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jego wątpliwości. Orzekł 9 czerwca 2010 r., że art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej jest zgodny z art. 2, art. 32 ust 1 i art. 67 ust. 1 konstytucji.

TK zwrócił uwagę, że skarżący ma prawo do innych form wsparcia, co sprawia, że jego konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego jest realizowane (sygn. SK 37/09).

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 czerwca 2010 r.