Zatrudnienie to nie tylko podpisanie umowy

Rzeczpospolita (2010-06-15), autor: Sylwia Gortyńska , oprac.: GR

cze 16, 2010

Podpisanie umowy z pracownikiem oznacza dla pracodawcy konieczność spełnienia wielu obowiązków.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę, firma powinna skierować zatrudnianą osobę na wstępne badania lekarskie. Dzięki temu zyska potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Wyda je uprawniony lekarz. Jego zaświadczenie wykazujące odpowiedni stan zdrowia pracownika. Koszty badań wstępnych zawsze obciążają pracodawcę. Reguluje to art. 229 § 6 k.p.

Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do pracy, to strony mogą przystąpić do podpisania umowy o pracę. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa powinna określać strony i rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy W szczególności powinna podawać rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.

Umowa powinna mieć formę pisemną. Należy ją sporządzić w dwóch jednakowych egzemplarzach.

Obowiązkiem szefa jest także zaznajomienie osoby podejmującej pracę z zakresem jej obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach.

Przedstawienie zakresu obowiązków może, choć nie musi, mieć formę pisemną. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1998 r. (I PKN 457/97).

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak nakazuje art. 94 pkt. 4 k.p.

Pierwsze przeszkolenie powinno nastąpić w zasadzie w pierwszym dniu zatrudnienia. Zgodnie bowiem z art. 237 § 1 k.p., nie wolno pracownika dopuścić do pracy jeżeli nie ma on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie wstępne odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenia go do ZUS dokonuje pracodawca jako płatnik składek. Ma na to siedem dni od nawiązania stosunku pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 czerwca 2010 r.