Kiedy najem pokoi letnikom jest zwolniony z podatku

Rzeczpospolita (2010-06-15), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

cze 16, 2010

Zyskami z najmu pokoi letnikom trzeba się podzielić z fiskusem , chociaż niektórzy mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w ustawie o PIT po spełnieniu określonych warunków.

Jak informuje Rzeczpospolita, z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolnione z podatku są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, ale zwolnienie przysługuje tylko, gdy liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu, a budynek, w którym wynajmowane są pokoje, musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego.

Kolejnym z warunków zwolnienia jest również to, aby wynajmowane pokoje gościnne znajdowały się w budynkach mieszkalnych, a nie w gospodarczych (użytkowych), w których znajdują się samodzielne lokale, który wcześniej był wykorzystywane do celów gospodarczych.
 
Pokoje gościnne trzeba też wynajmować osobom przebywającym na wypoczynku. Jeśli więc wynajmujemy pokoje osobom mieszkającym w gospodarstwie na stałe, to zwolnienie nie przysługuje. Tak samo, gdy pokoje wynajmowane są osobom, które przyjechały do pracy.
Podatku wolno uniknąć nie tylko od wynajmowanych pokoi, ale też od dochodów uzyskiwanych z wyżywienia turystów, którym wynajęto pokoje.

Gdy podatnik nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia z PIT, musi z uzyskanych z najmu dochodów rozliczyć się z fiskusem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 czerwca 2010 r.