Usługi firmowego lekarza do oskładkowania

Rzeczpospolita (2010-06-17), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

cze 18, 2010

Jak donosi Rzeczpospolita ZUS może żądać składek od wydatków na leczenie pracowników.

Stanowią przychód z umowy o pracę wykupione przez pracodawców pakiety medyczne obejmujące świadczenia do których sfinansowania nie są zobowiązani przez prawo pracy, taką uchwałę wydał Naczelny Sąd Administracyjny 24 maja 2010 r. (sygn. U FPS 1/10). Może to spowodować nie tylko niekorzystne skutki podatkowe, ale też składkowe. O ile zobowiązania wobec fiskusa przedawniają się po pięciu latach, o tyle ubezpieczeniowe dopiero po dziesięciu.

– Jeśli wartość wydatków ponoszonych przez pracodawcę na usługi lecznicze stanowi przychód pracownika dla celów podatkowych, to stanowi także podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, chyba że zastosowanie mają przepisy rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106) – mówi w „Rz” Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Można się więc powoływać na to, że świadczenia są wyłączone z podstawy wymiaru składek, na podstawie § 2 ust. 1 pkt. 26 tego rozporządzenia – jako korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych, regulaminów lub przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu niektórych usług po cenach niższych niż detaliczne. Jednak ZUS podkreśla, że łącznie muszą być spełnione dwa warunki: korzyść ma wynikać z wewnętrznych przepisów, a pracownik ma ponosić częściową odpłatność.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 czerwca 2010 r.