Poród w trakcie urlopu wychowawczego

Rzeczpospolita (2010-06-18), autor: Agata Lankamer-Prasołek , oprac.: GR

cze 21, 2010

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie przerywa go. Taki urlop trwa nadal a pracownica nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego, a jedynie do zasiłku macierzyńskiego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jeżeli chodzi o długość okresu, w którym podwładnej przysługuje ten zasiłek to gdy prawo do niego powstało w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński otrzymuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (art. 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Pracownica, która korzysta z urlopu lub zasiłku macierzyńskiego po 1 stycznia 2010 r., ma prawo do zasiłku macierzyńskiego również przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Tak stanowi art. 182 § 1 kp.

Jeśli złoży wniosek o dodatkowy urlop lub zasiłek macierzyński na co najmniej siedem dni przed przewidywaną datą jego rozpoczęcia (art. 1821 § 3 kp.), zasiłek otrzyma za cały okres przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.

Starając się o urlop wychowawczy na trzecie dziecko, podwładna powinna wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem jego rozpoczęcia. Tak stanowi § 1 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego. Szef nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. W związku z tym przeznaczone na wychowanie dziecka mogą być trzy kolejne lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez potomka czwartego roku życia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 czerwca 2010 r.