Dla kogo i kiedy karta opłaty drogowej

Rzeczpospolita (2010-06-21), autor: Zofia Jóźwiak , oprac.: GR

cze 22, 2010

Winiety muszą kupować przedsiębiorcy przewożący rzeczy pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita wynosi minimum 12 ton, oraz autobusami o takiej samej dopuszczalnej masie całkowitej – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, opłaty są obowiązkowe tylko za przejazdy po drogach krajowych. Nie potrzebują ich jednak taksówkarze, komunikacja miejska, a także zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej, jeżeli dokonują przewozów na potrzeby własne.

Winiety muszą mieć nie tylko przewoźnicy, ale także przedsiębiorcy wykonujący przewozy na własny użytek i rolnicy.

Na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 5 czerwca 2009 r. w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych (pobierz ») karta opłaty składa się z dwóch części: winiety samoprzylepnej oraz odcinka kontrolnego okazywanego przy kontroli.

Dowód uiszczenia opłaty stanowi łącznie przedziurkowany odcinek kontrolny i przedziurkowana winieta o tym samym numerze i serii. Karty bez dziurek są nieważne. Inspektor nie uzna też uszkodzonej winiety lub odcinka kontrolnego.

Za brak winiety w pojeździe grozi kara pieniężna,  jest to 3 tys. zł. Jeżeli kierowca ma winietę, ale jest ona przeznaczona dla mniejszego auta, to kara jest niższa i wynosi 1 tys. zł. Tej samej wysokości sankcję nałożą kontrolerzy, gdy druczek winiety jest nieprawidłowo wypełniony.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 czerwca 2010 r.