Umowa o zarządzanie umożliwia elastyczne ukształtowanie stronom praw i obowiązków

Rzeczpospolita (2010-06-21), autor: Marta Marciniak-Szostaczko , oprac.: GR

cze 22, 2010

Podpisanie kontraktu menedżerskiego pozwala na prowadzenie przedsiębiorstwa. Jego zawarcie oparte jest na zasadzie swobody umów wynikającej z prawa cywilnego i nie stosuje się tu przepisów kodeksu pracy.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w kontrakcie menedżerskim zarządca zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego i efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa w imieniu i na rachunek drugiej strony. Zarządcami mogą być osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby prawne. Drugą strona musi być zawsze przedsiębiorca.

Kontrakt menedżerski pozwala uzależnić nawet całe wynagrodzenie od osiąganych przez menedżera wyników. Zastosowanie kontraktu menedżerskiego istotnie zwiększa jego odpowiedzialność wobec właściciela przedsiębiorstwa za powstałe szkody. Właściciel ma bowiem większe możliwości uzyskania od niego ewentualnego odszkodowania, niż w razie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Przy kontrakcie menedżerskim zarządca odpowiada na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego, a nie na zasadach kodeksu pracy, gdzie odpowiedzialność pracownika podlega znacznym ograniczeniom. 

Zawarcie kontraktu menedżerskiego pozwala na ograniczenie kosztów. Osoba świadcząca usługi menedżerskie może z kolei otrzymywać wyższe wynagrodzenie, jednak jest ono związane bezpośrednio z wynikami finansowymi firmy, którą kieruje.

Kontrakty menedżerskie dają większą swobodę właścicielowi przedsiębiorstwa, jeżeli chodzi o możliwość rozwiązywania umowy z menedżerem. Zawierane są one na ogół na czas określony, jednak strony mogą wprowadzić zapisy dające możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za kilkutygodniowym lub kilkumiesięcznym wypowiedzeniem, a nawet w określonych sytuacjach natychmiast.

Menedżer zatrudniony na podstawie cywilnoprawnego kontraktu nie jest pracownikiem. Nie korzysta z praw pracowniczych wynikających z kodeksu pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 czerwca 2010 r.