Jak ustalić pracownikowi należny urlop

Dziennik Gazeta Prawna (2010-06-21), autor: Danuta Koska , oprac.: GR

cze 22, 2010

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdej osobie pozostającej w stosunku pracy. O tym, ile dni wolnych należy się pracownikowi, decyduje jego staż pracy. Wlicza się też do niego okresy nauki – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Osoba podejmująca pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym ją rozpoczęła, ma prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy. W tym przypadku miesiąc jest liczony jako pełne 30 dni od rozpoczęcia pracy a wymiar urlopu wynosi 1/12 urlopu, jaki przysługiwałby podwładnemu po przepracowaniu całego roku. Prawo do takiej samej części urlopu, czyli 1/12, osoba ta będzie miała również u kolejnego pracodawcy, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym rozpocznie nową pracę.

Kolejne wolne dni z tytułu urlopu wypoczynkowego należą się pracownikowi z dniem 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego. Przysługują mu już w pełnym wymiarze, wynikającym z jego stażu pracy. Pracownik może z nich skorzystać awansem z góry.

Jak donosi „DGP”, czas trwania urlopu jest uzależniony od ogólnego stażu pracy zatrudnionej osoby. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę wszystkie okresy dotychczasowego zatrudnienia pracownika. Ponadto, do okresu zatrudnienia zalicza się wszystkie okresy pozostawania w stosunku pracy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób jego zakończenia.

Na staż pracy ma wpływ także okres nauki, jaką pracownik pobierał. Do stażu zatrudnienia pracownika zalicza się bowiem z urzędu określoną liczbę lat kształcenia. Czas nauki w poszczególnych szkołach nie podlega jednak sumowaniu. Pod uwagę brany jest jedynie najwyższy wymiar, wskazany dla ostatniej ukończonej szkoły.
 
Dla poszczególnych kategorii pracowników do okresu ich zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, doliczane będą jeszcze inne okresy ustalane na podstawie kodeksu pracy lub przepisów szczególnych, np. czas pobierania odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia, pracy za granicą, pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy pracy w gospodarstwie rolnym. 

Gdyby pracownik zmieniający pracę w ciągu roku kalendarzowego w pierwszej firmie pracodawcy wykorzystał wolne w wyższym wymiarze, kolejny jego zakład pracy powinien mu zmniejszyć ten urlop o wykorzystaną już uprzednio część.

Proporcjonalny sposób obliczania urlopu stosuje się do osoby powracającej w ciągu roku kalendarzowego do pracy w dotychczasowej firmie po trwającej łącznie co najmniej miesiąc nieobecności.

Jeżeli natomiast przy obliczaniu dni urlopu powstanie niepełny dzień, urlop można zaokrąglić w górę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 stycznia 2010 r.