Nową emeryturę można podwyższyć

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-06), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

lip 7, 2010

Osoby, które po przyznaniu emerytury ustalonej według nowych zasad nadal pracują, mogą się ubiegać o podwyższenie swojego świadczenia.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, od początku 2009 r. ZUS oblicza emeryturę na tzw. zreformowanych zasadach. Emerytura obliczana na nowych zasadach przysługuje przede wszystkim osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prawo do takiej emerytury mają również osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które przechodzą na to świadczenie po 31 grudnia 2008 r. i pozostawały w ubezpieczeniu po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Nowa emerytura nie zawsze musi być obliczona całkowicie według tzw. zreformowanych zasad. Niektórym osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. ZUS ustala świadczenie w mieszanej wysokości, tj. częściowo według dotychczasowych, a częściowo według nowych reguł, o ile taki sposób wyliczenia jest korzystniejszy od emerytury przyznawanej całkowicie po nowemu.

Wysokość nowej emerytury może być ponownie ustalona na podstawie art. 114 ustawy emerytalnej. Przepis ten ma zastosowanie m.in. wówczas, gdy po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie emerytury zostaną przedłożone nowe dowody, które mają wpływ na wysokość świadczenia. Przeliczenie świadczenia w tym trybie może nastąpić np. wtedy, gdy pracodawca skorygował zaświadczenie potwierdzające zarobki pracownika uwzględnione przy ustalaniu emerytury mieszanej.

Osoby, którym ZUS przyznał emeryturę obliczaną w całości lub w części na nowych zasadach, mogą nadal pracować. Jeśli jednak chcą pobierać świadczenie w pełnej wysokości, a nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, uzyskiwany przychód nie może przekroczyć określonych progów zarobkowych. Pierwszy z nich to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, którego przekroczenie powoduje zmniejszenie emerytury. W przypadku przekroczenia drugiego progu, który wynosi 130 proc. ZUS zawiesza wypłacane świadczenie.

Niezależnie od tego, czy uzyskiwany przychód powoduje zmniejszenie emerytury lub zawieszenie, świadczeniobiorcy podlegający z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mają możliwość występowania z kolejnymi wnioskami o ponowne ustalenie świadczenia. Ważne jedynie, aby każdy następny wniosek był składany po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym nastąpiło poprzednie ustalenie wysokości emerytury. Jedynie wówczas, gdy świadczeniobiorca przestanie podlegać ubezpieczeniu, kolejny wniosek o przeliczenie może zgłosić w każdym czasie po jego ustaniu.

Warto też pamiętać, że osoba, której ustalono kapitał początkowy i przy jego uwzględnieniu obliczono wysokość emerytury, może w każdym czasie ubiegać się o ponowne przeliczenie tego kapitału. Może to uczynić np. wtedy, gdy dostarczy dokumenty potwierdzające wyższe lub dodatkowe wynagrodzenia w latach wskazanych do ustalenia kapitału.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lipca 2010 r.