Po rezygnacji ze zwolnienia możesz odzyskać VAT od wcześniejszych zakupów

Rzeczpospolita (2010-07-08), autor: Beata Sadowska , oprac.: GR

lip 9, 2010

Przedsiębiorca może odliczyć podatek naliczony od środków trwałych i wyposażenia zakupionych w okresie zwolnienia, po rezygnacji z niego. Aby skorzystać z tego prawa, nie musi sporządzać spisu z natury.

Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 16 grudnia 2009 r. przywołała treść art. 113 ust. 5 i 7 ustawy o VAT, zgodnie z którymi za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę VAT należnego o podatek wynikający z dokumentów celnych, zapłacony od wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów, a także wynikający z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty/rezygnacji ze zwolnienia pod warunkiem: sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym zrezygnował ze zwolnienia/utracił je ze względu na przekroczenie limitu obrotów, przedłożenia tego spisu w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Prawo do odliczenia podatku powstaje w tym wypadku nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano spisu.

Organ podatkowy zauważył, że w tym wypadku może być wykorzystana instytucja korekty podatku, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT.

W piśmie przywołano ponadto art. 91 ust 7c, precyzujący, że w przypadku środków trwałych i wyposażenia o wartości poniżej 15 tys. zł (wymienionych w art. 91 ust. 7b) jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana.

W omawianej interpretacji, nie odniesiono się do treści art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, według którego odliczenia podatku naliczonego nie stosuje się do towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty/rezygnacji ze zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Wynika z tego, że zdaniem organów podatkowych nie dotyczy on środków trwałych, wyposażenia oraz towarów i usług nabywanych na potrzeby budowy środka trwałego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lipca 2010 r.