Tylko praca zarobkowa pozbawi biznesmena zasiłku

Rzeczpospolita (2010-07-08), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

lip 9, 2010

Jeżeli przedsiębiorca na chorobowym będzie nadal podpisywać dokumenty, to w razie kontroli ZUS może stracić prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia. Gdy będą to tylko czynności formalnoprawne, to może się wybronić w sądzie.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Osoba, która prowadzi działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może się w tym czasie dalej zajmować sprawami związanymi z zarobkowaniem i równocześnie pobierać zasiłek chorobowy. Nie może zatem np. zarządzać swoim przedsiębiorstwem, podpisywać dokumentów, spotykać się z kontrahentami czy zamawiać dostawy towarów. Nie może także wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy). Przy czym przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Wynika to z założenia, że zasiłek chorobowy wypłaca się osobie prowadzącej działalność gospodarczą w celu rekompensaty utraconego przez nią dochodu, który osiągnęłaby, gdyby nie zaistniała niezdolność do pracy z powodu choroby.

Obecnie w orzecznictwie SN dominuje pogląd, że wykonywanie formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca, czy podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie powoduje utraty prawa do zasiłku chorobowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lipca 2010 r.