Administracja publiczna: wolą kary niż pracę niepełnosprawnych

Rzeczpospolita (2010-07-12), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lip 13, 2010

Z opublikowanego ostatnio raportu NIK wynika, że rząd i najważniejsze instytucje w państwie nie zatrudniają wystarczającej liczby niepełnosprawnych. Płacą przez to bardzo wysokie kary do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Podobnie jest ze spółkami publicznymi, które są największymi płatnikami Funduszu. Na pierwszym miejscu jest Poczta Polska, która według danych, jakie uzyskaliśmy z PFRON, co miesiąc oddaje ze swoich zysków ponad 5 mln zł.

Zdaniem Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych sytuacja w administracji nie jest aż tak zła, w ostatnich latach liczba etatów zajmowanych przez niepełnosprawnych systematycznie wzrasta.

Aby ułatwić urzędom zatrudnienie wystarczającej liczby niepełnosprawnych (przepisy wymagają, aby w firmach, urzędach i innych jednostkach zatrudniających powyżej 25 osób co najmniej 6 proc. załogi stanowiły osoby niepełnosprawne), we wrześniu zeszłego roku Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją ustaw o Służbie Cywilnej i drugiej o pracownikach samorządowych.

Projekty przewidują prawo ogłoszenia naboru na wolne stanowisko w administracji państwowej lub samorządowej z pierwszeństwem dla niepełnosprawnych kandydatów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 lipca 2010 r.