Wartość utylizowanych towarów spółki powinny wpisać w pozostałe koszty operacyjne

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-12), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lip 13, 2010

Wartość towarów przekazanych do utylizacji oraz samą usługę utylizacji ewidencjonuje się w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty operacyjne.
 
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, odpisów aktualizujących wartość towarów podmioty dokonują najczęściej wówczas, gdy zapasy zalegają w magazynie i trudno je sprzedać. Ustawa o rachunkowości nakazuje, aby takiej weryfikacji dokonywać co najmniej raz w roku, tj. na dzień bilansowy.

W handlu detalicznym ewidencja towarów przebiega głównie w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie ceny sprzedaży brutto. Zawiera ona marżę oraz VAT w wysokości podatku należnego. W związku ze zmianą cen ewidencyjnych, czyli obniżką lub podwyższeniem cen towarów, konieczna jest ewidencja tzw. odchyleń od tej wartości.

W przypadku obniżki ceny towarów ewidencjonowanych w cenach sprzedaży brutto do poziomu cen zakupu koryguje się wartość ewidencyjną towarów objętych o kwotę odchyleń od cen ewidencyjnych z tytułu marży i oddzielnie z tytułu VAT.

Natomiast obniżenie poniżej wartości w cenach zakupu stanowi obniżkę uzasadniającą dokonanie odpisu aktualizującego wartość towarów. Towary spożywcze po terminie ważności należy zlikwidować. Wartość towarów przekazanych do utylizacji oraz sama usługa w tym zakresie stanowią w księgach rachunkowych pozostałe koszty operacyjne. Są to bowiem koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 lipca 2010 r.