Upadłość kontrahenta uniemożliwia skorzystanie z ulgi w VAT na złe długi

Rzeczpospolita (2010-06-28), autor: Joanna Rudzka , oprac.: GR

lip 13, 2010

Nowelizacja z 2008 r. pozwoliła korzystać z ulgi już wtedy, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Ulga polega na tym, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (jest zaległa co najmniej 180 dni).

Jak donosi Rzeczpospolita, ogłoszenie upadłości dłużnika nie pozbawia podatnika prawa do korekty VAT należnego z tytułu świadczenia usług w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności za okres, w którym kontrahent nie był w upadłości.

W momencie wykonywania dostawy czy świadczenia usługi na rzecz kontrahenta, za które należność nie została potem uregulowana, nie może on być w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Warunek nie pozostawania w upadłości dotyczyć musi czasu, gdy wykonywana była dostawa/świadczona była usługa.

Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin od otrzymania przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania należnego VAT, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika tego zawiadomienia, co jest warunkiem korekty. Konieczne jest ponadto zawiadomienie urzędu skarbowego i dłużnika o dokonanej korekcie.

Gdy po dokonaniu korekty należność zostanie uregulowana, podatnik zobowiązany będzie do zwiększenia podatku należnego. W razie częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części. Warunkiem skorzystania z dobrodziejstwa omawianej instytucji jest to, aby obaj podatnicy byli, na dzień korekty, zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Jeżeli zatem dłużnik wyrejestruje się, to korekta nie będzie możliwa. Wierzyciele nie powinni więc zwlekać zbyt długo ze skorzystaniem z danej im przez ustawodawcę możliwości.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 czerwca 2010 r.