Kiedy dieta będzie kosztem kierowcy

Rzeczpospolita (2010-07-13), autor: G.L. , oprac.: GR

lip 14, 2010

Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2010 r. (nr ITPB1/415-494/ 10/AK) uznał, że jeśli podróże zagraniczne wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą, to w koszty można zaliczyć diety, ale tytko w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom – czytamy w Rzeczpospolitej.

Przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki dotyczące krajowych i zagranicznych wyjazdów służbowych przedsiębiorcy mogą więc być kosztem działalności gospodarczej.

Zasadniczą przesłanką decydującą o kwalifikacji danego wyjazdu jako podróży służbowej jest jej związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego też za podróż służbową należy uznać bezpośrednie wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą poza siedzibą firmy, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Więcej w  Rzeczpospolitej z 13 lipca 2010 r.