Jakie urlopy przysługują osobom niepełnosprawnym

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-13), autor: Ewa Drzewiecka , oprac.: GR

lip 14, 2010

Pracownicy niepełnosprawni, oprócz przysługującego im podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, mają prawo do dodatkowych 10 dni. Mogą również wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym połączonym z wypoczynkiem – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji).

Dodatkowy urlop nie przysługuje, jeżeli pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych. Jednak, gdyby wymiar dodatkowego urlopu byłby niższy niż 10 dni roboczych, pracownikowi przysługuje urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego.

Kolejne zwolnienia od pracy wynikają z prawa pracownika niepełnosprawnego do udziału w turnusie rehabilitacyjnym. Do udziału w takim turnusie osoby niepełnosprawne kierowane są na wniosek lekarza. Takie skierowanie niepełnosprawny pracownik powinien przedstawić pracodawcy w terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.

Na turnus pracownik może wyjechać nie częściej niż raz w roku, na maksimum 21 dni roboczych (art. 20 ust. 1 pkt. 1 ustawy). Ponadto dni wolne na turnus oraz urlop dodatkowy niepełnosprawnego nie mogą łącznie przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 20 ust. 3 ustawy).

Zwolnienie na udział w turnusie jest płatne.

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo także do zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy (art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy). Za czas takiego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jest ono obliczane jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy (art. 20 ust. 2 ustawy).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 lipca 2010 r.