Firmowe kredyty konsolidacyjne: czasem opłaca się zamienić kilka pożyczek na jedną

Rzeczpospolita (2010-07-13), autor: Anna Ogonowska-Rejer , oprac.: GR

lip 14, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, nad konsolidacją zobowiązań warto się zastanowić przede wszystkim wtedy, kiedy firma ma do spłacenia kilka niezabezpieczonych kredytów o wysokim oprocentowaniu. Gdy zastąpimy je kredytem hipotecznym (niżej oprocentowanym), miesięczne obciążenia powinny wyraźnie zmaleć.

Kredyty konsolidacyjne są udzielane na terminy od 10 do 25 lat w zależności od banku. Banki zgadzają się, by spłata kapitału zaczęła się po upływie 6 czy 12 miesięcy.

Oprocentowanie i prowizje pobierane przez banki na ogół są indywidualnie negocjowane.

Wysokość pożyczki zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy i wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.

Banki akceptują także inne formy zabezpieczenia, takie jak zastaw rejestrowy na pojazdach, maszynach i urządzeniach stanowiących własność lub współwłasność firmy.

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, terminowe opłacanie składek do ZUS oraz niezaleganie z podatkami.

Firma musi też terminowo obsługiwać swoje zobowiązania wobec instytucji finansowych. W przeciwnym razie bank może jej odmówić konsolidacji.

Wymagane jest również, by działalność gospodarcza była prowadzona co najmniej przez rok – dwa lata. Firma powinna wykazywać w tym czasie dodatni wynik finansowy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lipca 2010 r.