Zwolnienia w okresie przedemerytalnym

Rzeczpospolita (2010-07-14), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

lip 15, 2010

Wiek jest jedyną przesłanką ochrony przedemerytalnej dla przechodzących na emerytury według nowych zasad. Ale nie skorzystają z niej osoby wybierające się na pomostówki.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z art. 39 kodeksu pracy wynika, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Dotyczy to przede wszystkim urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Zazwyczaj wymaga się od nich wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz odpowiednio co najmniej 15 i 20 lat stażu. 

Ochrona przedemerytalna przysługuje także niektórym z tych, którzy przechodzą na emerytury w niższym wieku niż powszechny z racji pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, a także kolejarzom i górnikom.  

Uzasadnieniem dla ochrony przedemerytalnej nie może być konieczność dopracowania odpowiedniej liczby lat okresów składkowych i nieskładkowych, potrzebnych do nabycia prawa do świadczenia. 

Osoby uprawnione do wcześniejszych świadczeń z nowego systemu nie są chronione w wieku poprzedzającym nabycie prawa do nich. Chodzi o pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze według ustawy z 19 grudnia 1998 r. o emeryturach pomostowych, którzy planują przejść na emeryturę pomostową. Nie są chronieni – w przeciwieństwie do przechodzących na emerytury z racji pracy w szczególnych warunkach lub charakterze na starych zasadach – choć również wymaga się od nich i odpowiedniego wieku i stażu.

Jak wyjaśnia MPiPS, prawo do tej emerytury przysługuje po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat – kobietom, i co najmniej 60 lat – mężczyznom. Wysokość emerytury pomostowej jest odrębna od tej, jaka jest stosowana do obliczania emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na podstawie ustawy emerytalnej. 

Uchwałą siedmiu sędziów z 21 stycznia 2009 r. SN rozstrzygnął, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Jeśli pracodawca je wręczy, uzasadniając w taki sposób, może dopuścić się dyskryminacji ze względu na płeć albo wiek.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 lipca 2010 r.