Forma wykonywania kary ograniczenia wolności będzie dostosowana do preferencji osoby niepełnosprawnej

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-22), autor: Iwona Aleksandrzak , oprac.: GR

lip 23, 2010

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, niepełnosprawni skazani nie będą zmuszani do pielęgnowania zieleni i zamiatania chodników. Uczestnicy wczorajszego spotkania kuratorów, przedstawicieli samorządów terytorialnych i ministra sprawiedliwości, jednogłośnie poparli tezę, że sprawny obieg informacji to recepta na efektywną, skuteczną pracę skazanych.

Wymiana rzetelnych informacji między sądem a kuratorem sądowym ma wyeliminować absurdalne sytuacje, kiedy to kara ograniczenia wolności jest orzekana w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Podobną rolę odegra wymiana wiadomości na poziomie kurator sądowy – dyrektor placówki, w której skazany podejmie pracę

– Każdy ze skazanych ma inne preferencje. Dla jednych odpowiednim zadaniem będzie utrzymywanie zieleni, dla innych praca z drugim człowiekiem w szpitalu bądź domu opieki – argumentował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Uproszczenie procesu wykonywania kary ograniczenia wolności, która polega na wykonywaniu przez skazanych prac użytecznych społecznie, jest konsekwencją obowiązującej od 8 czerwca nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego. Według ministra sprawiedliwości to dopiero początek zmian. Prace nad kolejną nowelizacją rozpoczną się już jesienią.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lipca 2010 r.