W czasie przerwy nie trzeba wpłacać zaliczek

Rzeczpospolita (2010-07-22), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

lip 23, 2010

Podatnik, który ma w okresie wakacji mniej zamówień, może podjąć decyzję o czasowym zaprzestaniu swojej aktywności najdłużej – na dwa lata.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, mają do tego prawo przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników tzn., którzy nie nawiązali stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy (na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę). Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia) nie są pracownikami, chyba że treść takich umów wykazywać będzie cechy stosunku pracy.

Podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie tej działalności, jest zwolniony z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty zawieszeniem. Z możliwości tej mogą skorzystać również podatnicy rozliczający się 19-proc. stawką liniową.

Za okres objęty zawieszeniem zaliczek nie muszą również wpłacać wspólnicy spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych – jeśli spółki te zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej. Muszą jednak nie później niż przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia działalności.

Takie same  prawa mają przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wspólnicy spółek jawnych płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnicy opłacający kartę podatkową mogą zdecydować: albo korzystają z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawieszają działalność, albo zgłaszają na podstawie art. 34 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przerwę w działalności.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 lipca 2010 r.