Były pracownik też może otrzymać świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Rzeczpospolita (2010-08-03), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

sie 4, 2010

Emeryt może otrzymać zapomogę, dopłatę do leczenia czy bilety do teatru, które sfinansuje eks-szef. I jeszcze nie odprowadzi od tego żadnych należności do fiskusa.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą, ale nie muszą zwiększyć odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, na podstawie którego ustala się wysokość odpisów podstawowych na pracowników, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki.

Dodatkowe zasilenie nie oznacza, że takim osobom świadczenia automatycznie przysługują. Mają one zawsze charakter wyłącznie uznaniowy.

Zapomoga, jaką otrzyma emeryt w razie zdarzenia losowego, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby lub śmierci, jest wolna od podatku do wysokości 2280 zł na rok podatkowy. Po przekroczeniu tej sumy płatnik musi potracić 10% ryczałtu.

Były pracownik, otrzymując od dawnego pracodawcy świadczenia pieniężne bądź rzeczowe, uzyskuje przychód, a to oznacza, że trzeba się z tego tytułu rozliczyć z fiskusem w rozliczeniu podatku dochodowego. Najpierw jednak należy sprawdzić, czy dany przychód nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne tych świadczeń otrzymywane przez emeryta w związku z łączącym go poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Ze zwolnienia na podstawie tego przepisu korzystają świadczenia o charakterze rzeczowym, np. bilety do kina, teatru, muzeum, karnetu na basen czy siłownię, paczki świąteczne itp.

Natomiast świadczenia pieniężne będą objęte zwolnieniem, wyłącznie gdy z odrębnych regulacji wynika prawo do uzyskania przez emeryta świadczenia rzeczowego, a wypłacone pieniądze stanowią jego ekwiwalent, czyli zostają wypłacone w zamian za wykonanie świadczenia rzeczowego będącego jego równowartością.
 
Może się zdarzyć, że pracodawca obdarzy pomocą z zfśs byłego pracownika, który pobiera świadczenie przedemerytalne. Takie osoby też mogą korzystać z funduszu, jeśli występują w regulaminie jako osoby uprawnione. Płatnik nie ma wówczas obowiązku poboru podatku od dokonanego świadczenia, ani w formie ryczałtu, ani zaliczki.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 sierpnia 2010 r.