Kiedy firma musi składać informacje CIT-ST

Rzeczpospolita (2010-08-05), autor: Anna Pikulska , oprac.: GR

sie 6, 2010

Podatnicy CIT muszą raportować o zakładach/oddziałach położonych w innych gminach niż siedziba. Może być z tym problem, gdy firma zatrudnia przedstawicieli handlowych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, „Miejsce wykonywania pracy” jest obligatoryjnym elementem każdej umowy o pracę (art. 29 kodeksu pracy). Przepisy podatkowe nie odnoszą się do sytuacji, gdy zostało ono określone jako obszar całego województwa. Specyfika pracy przedstawicieli handlowych powoduje jednocześnie, że nie jest możliwe wskazanie, gdzie najczęściej wykonują oni swoje obowiązki pracownicze. W takiej sytuacji miejscem wykonywania pracy danego pracownika jest siedziba pracodawcy.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że w takim wypadku, dla celów informacji CIT-ST/ST/A, należy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie praca jest najczęściej wykonywana. Dopiero gdy konkretne wskazanie miejsca pracy nie jest możliwe, pracownicy powinni być zaliczeni do gminy, na terenie której mieści się siedziba pracodawcy (co oznacza brak obowiązku składania informacji CIT-ST/CIT-ST/A).

Stanowisko takie zajęto w wielu oficjalnych interpretacjach organów podatkowych (np. we warszawska i poznańska izba skarbowa).

Gdy w umowie o pracę przedstawicieli handlowych jako miejsce wykonywania pracy wskazany został obszar całego województwa, spółka może przyjąć, że miejscem wykonywania pracy przez tych pracowników jest jej siedziba, co oznacza, że nie będzie zobowiązana składać informacji CIT-ST i CIT-ST/A.

Pobierz formularz CIT-ST »

Pobierz formularz CIT-ST/A »

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 sierpnia 2010 r.