Oskładkowanie dodatków do zasiłku chorobowego

Rzeczpospolita (2010-08-06), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

sie 8, 2010

Jak donosi Rzeczpospolita do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosujemy przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie wyłączamy jednak wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Nie obowiązuje nas także ograniczenie rocznej podstawy do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy. Za to musimy pomniejszyć podstawę o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika i potrącone z jego wynagrodzenia.

Oznacza to, że gdy od danego przychodu nie są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne, to również nie należy od niego naliczać składki zdrowotnej.

Na podstawie rozporządzenia składkowego z podstawy wymiaru składek wyłączone są dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy, wypłacane przez pracodawców, do kwoty nie przekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek. Wobec tego od dodatków uzupełniających zasiłek chorobowy nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli pracodawca od tego dodatku naliczał składki na ubezpieczenie zdrowotne, musi teraz złożyć korektę raportów ZUS RCA i wykazać prawidłową podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Po wykonaniu tej czynności na koncie płatnika powstanie nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Po złożeniu korekty płatnik powinien rozliczyć się z ubezpieczonym, zwracając mu kwotę nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 sierpnia 2010 r.