ZUS zdecydował o przyszłości Krajowego Systemu Informatycznego

www.zus.pl (2010-08-13), autor: ZUS , oprac.: GR

sie 13, 2010

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o nieprzedłużaniu umowy głównej w zakresie budowy Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) zawartej z firmą Asseco w 1997 r. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie przetarg na utrzymanie i rozwój części systemu KSI w zakresie wspomagania ekonomiki Zakładu. W zakresie pozostałych części systemu negocjowane są nowe umowy z dotychczasowym wykonawcą.

Umowa z Asseco na budowę systemu KSI zakończy się, zgodnie z określonym w niej terminem, 10 października 2010 r. Do tego czasu ZUS przeprowadzi procedurę negocjacyjną w trybie art. 67 ustawy Prawo Zamówień Publicznych, na podstawie której ustalone zostaną nowe zasady utrzymania i rozwoju KSI. Zawiadomienie w tej sprawie przekazane zostało do Urzędu Zamówień Publicznych.

Negocjacje prowadzone będą z firmą Asseco, która – jak wykazały analizy przeprowadzone przez ZUS przy wsparciu zewnętrznych ekspertów – jest jedynym wykonawcą zdolnym do przejęcia odpowiedzialność za KSI i zagwarantowania jego niezawodnego funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że Asseco będzie serwisować wszystkie moduły systemu.

– Chcemy otworzyć się na rynek IT i wybrać w otwartych przetargach innych dostawców tego typu usług. W najbliższym czasie (sierpień, wrzesień) ogłoszony zostanie przetarg na usługi rozwoju i utrzymania systemu finansowo-księgowego a w trochę dalszej perspektywie systemu obsługi archiwum, które stanowią integralną część KSI – wyjaśnia Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS ds. informatyki.

ZUS chce zapisać w nowej umowie z Asseco możliwość wyłączania z niej poszczególnych modułów i powierzanie ich modyfikacji i rozwoju innym wykonawcom. Zakład zamierza także zobowiązać wykonawcę do przekazywania mu kodów źródłowych i autorskich praw majątkowych wraz z odbiorem poszczególnych modyfikacji lub nowych funkcjonalności systemu.

– Możliwość powierzenia firmie Asseco usług utrzymania systemu KSI zapisana jest w umowie głównej z 1997 r. Chcemy wykorzystać tę klauzulę do zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu oraz danych płatników i ubezpieczonych gromadzonych przez Zakład a jednocześnie na nowo określić zakres i sposób świadczenia usług zgodnie z aktualnymi potrzebami Zakładu i standardami obowiązującymi na rynku – wyjaśnia Dariusz Śpiewak.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy ZUS zamierza podpisać z dotychczasowym wykonawcą także nową umowę dotyczącą dalszego rozwoju systemu KSI w części nie objętej postępowaniem konkurencyjnym. W trakcie prac nad przygotowaniem tej umowy ZUS będzie korzystał ze wsparcia niezależnego audytora (konsorcjum Softtutor Consulting i SBC). Umowa gwarantująca Zakładowi bardziej korzystne warunki współpracy zawarta zostanie na okres pozwalający na przygotowanie i przeprowadzenie przetargów otwartych, które pozwolą wyłonić nowych wykonawców.

Roczny koszt utrzymania systemu KSI wynosi około 120 mln zł. ZUS wykorzystuje także inne systemy informatyczne serwisowane przez ośrodki ZETO, przeznaczone do obsługi wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych, których utrzymanie kosztuje ponad 200 mln zł rocznie.