.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

BON do KIG-R w sprawie nowelizacji rozporządzenia o ZFRON

KIGR (2009-12-21), autor: KIG-R, oprac.: AB

Minister Jarosław Duda odniósł się do uwag Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej dotyczących nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

pobierz pismo BON »


Treść pisma KIG-R:

Warszawa, dnia 27.10.2009 r.


L.dz./KIGR/PP/ 2009/EB/170


Pan
Jarosław Duda
Pełnomocnik Rządu do Spraw
Osób Niepełnosprawnych
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Szanowny Panie Ministrze,

W związku z opublikowaniem na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, projektu rozporządzenia z dnia 24 września 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna wyraża negatywną opinię dla tej zmiany.

Dodany przepis § 4a budzi poważne wątpliwości legislacyjne i interpretacyjne. Delegacja do wydania rozporządzenia, określona w art. 33 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 14, po. 92, z późn. zm), nie daje podstawy do zawarcie takich uregulowań w akcie wykonawczym, a zatem następuje naruszenie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. Nr 100, poz. 908). W uzasadnieniu do w/w nowelizacji rozporządzenia wskazano, że wydatki z ZFRON są wydatkami publicznymi dlatego celowe jest wprowadzenie kryteriów analogicznych jak określone w art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych. Należy zatem podkreślić, że zgodnie z § 118 „Zasad…”, w rozporządzeniu nie powtarza się przepisów ustawy upoważniającej oraz przepisów innych aktów normatywnych.

Ponadto zachodzi pytanie kto i w jaki sposób będzie dokonywał, na podstawie tego przepisu, oceny dokonywania wydatków i jakimi kryteriami będzie się kierował. Czy uznaniowość oceny nie będzie prowadziła do nadużyć i patologii. W przypadku natomiast negatywnej oceny dokonanego wydatku, w jaki sposób dysponent zakładowego funduszu rehabilitacji, będzie mógł dochodzić swojego prawa do odwołania się od takiego rozstrzygnięcia.

Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna wnioskowała już do Pana Ministra o podjęcie działań mających na celu proponowanie przepisów czytelnych i zrozumiałych dla ich odbiorców, jednakże okazuje się, że apel Izby pozostaje bez odpowiedzi i kolejny raz niezbędne będzie dokonywanie rozbudowanej wykładni tak przygotowanych przepisów.

W związku z tym, że w/w projekt zawiera poważne uchybienia i jest jeszcze w trakcie prac legislacyjnych, zwracamy się z uprzejmą prośba do Pana Ministra o spowodowanie jego modyfikacji w sposób określony zasadami prawodawczymi i standardami stanowienia dobrego prawa.


Z poważaniem
Włodzimierz Sobczak
P R E Z E S KIG-R


dodano: 2009-12-22 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.