.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

List z ZUS pokaże prognozę emerytury

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-05), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 19 mln listów do osób, na których konto wpłynęła chociaż jedna składka. Listy trafią do skrzynek pocztowych ubezpieczonych najpóźniej do końca sierpnia – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Dokument zawiera szczegółową informację o zwaloryzowanym kapitale początkowym, a także składkach na ubezpieczenie emerytalne powiększonych o kwotę waloryzacji. W liście są także informacje o subkoncie, czyli wpłatach na II filar, jeżeli jest się członkiem OFE albo rozpoczęło pracę po 31 stycznia 2014 r.

Ważne, by listu nie wyrzucać, tylko sprawdzić jego treść. – Zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do kontaktu z nami, jeśli mają wątpliwości dotyczące danych zawartych w informacji – mówi Bartłomiej Celejewski z biura prasowego ZUS.

Związkowcy zaś zwracają uwagę na wykaz składek emerytalnych, wpłaconych na indywidualne konto zainteresowanego.

– Zakład podaje co do grosza wpływającą kwotę za każdy miesiąc. Dzięki temu można sprawdzić, czy faktycznie pracodawca wszystko zapłacił w terminie i we właściwej wysokości. Trzeba pamiętać, że wysokość przyszłej emerytury zależy od stanu konta emerytalnego – podkreśla Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS.

Sprawą jednak najważniejszą jest możliwość weryfikacji, bez konieczności osobistej wizyty w ZUS, wysokości przyszłej emerytury. Jest ona ustalana na podstawie konta emerytalnego adresata listu. Taką symulację otrzyma każdy ubezpieczony, który skończył 35 lat. Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i z oczywistych przyczyn nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który może następować wraz z rozwojem kariery zawodowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-05 11:02Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.