.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Partnerstwo ma być nieco prostsze

Dziennik Gazeta Prawna (2018-09-19), autor: Sławomir Wikariak, oprac.: GR

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1834 ze zm.) ma uelastycznić procedury wyboru partnerów – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Choć partnerstwo publiczno-prywatne w niektórych krajach jest bardzo popularnym sposobem na realizację zadań publicznych, to w Polsce wciąż nie jest zbyt często wykorzystywane. Jednym z powodów mają być dość sztywne procedury wyboru partnera prywatnego. Obowiązują dwie – uproszczona, pozwalająca na udzielenie koncesji i pełna z ustawy – Prawo zamówień publicznych, po której może zostać zawarta umowa o pełne PPP. Problem w tym, że na wstępnym etapie trudno przewidzieć, w której formule będzie możliwa współpraca. Tymczasem zawarcie w trybie ustawy koncesyjnej umowy, która nie przenosi ryzyka ekonomicznego na partnera prywatnego, a więc nie jest umową koncesji, oznacza naruszenie prawa. Dlatego też nowelizacja zakłada, że partner prywatny zawsze może być wybrany na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych. Dzięki temu nawet gdy się okaże, że korzystniejsze jest udzielenie koncesji, nie będzie trzeba przeprowadzać od nowa całej procedury.

Nowela wprowadza też do ustawy nowy rozdział: „Ocenę efektywności realizacji przedsięwzięcia”. Zgodnie z nim podmiot publiczny może zwrócić się do ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego z wnioskiem o opinię na temat zasadności realizacji przedsięwzięcia w ramach PPP.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 września 2018 r.
dodano: 2018-09-19 10:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.