.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
X
Info Baza Sp. z o.o. pragnie poinformować, że w związku z dużym zainteresowaniem systemem wspierającym automatyczne przygotowanie deklaracji INF-U oraz INF-1-U wraz z elektroniczną ewidencją, spółka przygotowała specjalną ofertę zakupu Systemu.

Wszyscy Klienci korzystający obecnie z dowolnego systemu naszej firmy, którzy dokonają zakupu systemu eUlgi do 15 lipca 2016 r. otrzymają 50 % rabatu na korzystanie z aplikacji do 31 grudnia 2016 r.
Sprawdź cennik
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Praca na zlecenie miewa złe skutki

Rzeczpospolita (2009-12-21), autor: Magdalena Januszewska, oprac.: GR

Planując wcześniejszą emeryturę pracowniczą, trzeba zadbać, aby ostatnie ubezpieczenie wynikało ze stosunku pracy.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy po rozwiązaniu stosunku pracy do czasu złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę pobierali świadczenie przedemerytalne i w tym okresie zawarli umowę zlecenia, z tytułu której podlegali ubezpieczeniom społecznym, nie mogą być uznani za ubezpieczonych, którzy ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami w rozumieniu art. 29 ust. 2 pkt. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów 17 grudnia 2009 r.

– Art. 29 ust 2 ustawy emerytalnej wyraźnie mówi, że ostatnio trzeba było pozostawać w ubezpieczeniu pracowniczym. Przepis należy interpretować w całości – pkt. 1 i 2 łącznie. Argument, że praca na zlecenie pozbawia możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, nie przemawia za odejściem od wykładni językowej. To nie przepis jest wadliwy, ale system przekazywania informacji. Jeśli ktoś podejmuje zlecenie, musi się liczyć z tym, że straci prawo do wcześniejszej emerytury. Ale decyzja należy do niego – uzasadniał sędzia SN Walerian Sanetra (sygn. IUZP 7/09).

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 grudnia 2009 r.


dodano: 2009-12-22 09:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.